Nedir Bu İç SEO ve Dış SEO?

İÇ SEO

‘SEO Nedir’ yazımızda one page seo nun ne demek olduğunu, dikkat edilmesi gereken konularını belirtmiş ve listelemiştik. Önemli ve itinalı incelenmesi gereken bir konu olacak ki karşınız da tekrardan İç SEO ile birlikteyiz. Zirveye adım adım ulaşabileceğimiz gibi iyi bir SEO uyumlu web site olmak için de ilk adımı dikkatli ve titizlikle atmalıyız. İç SEO bizim birinci adımımız.  İlk hazırlık, devamın da başarıyı ve Dış SEO aşamasının da altyapısını sağlayacak.

Web sitenizin iç SEO sunu yapmaya nereden başlamalıyız beraber bakalım. İşe başlamadan önce web sitenizin yayınlanacağı arama motorunun vizyonunu, misyonunu ve beklentilerini anlamanız ve ona göre harekete geçmeniz gerekmektedir. Ardından gelen soru ise şu olacak: Sizin hedef kitleniz neleri kapsıyor ve bu kitleye nasıl ulaşabilirsiniz? . Ön hazırlık aşamasında bu mühim sorulara cevap bulmak ve bu doğrultu da ilerlemek önem arz ediyor. Oyunun kurallarını oyun yöneticilerine göre oynamak sizi 1-0 ileriye taşıyacaktır.

İç SEO da İçerik Girme

Yazımıza dönecek olursak oyunun kurallarına birlikte bakalım. Title ve description yani başlık ve açıklama kısmı. Yazınızın odak noktalarını oluşturan ilk kısım. Kitleniz ile ilk defa göze göze geleceğiniz ve etkileyeceğiniz vitrin kısmı. Ardından yapmanız gerekenler ise şöyle; Anahtar kavramların başlıkta kullanılması, kopyadan kaçınılması, seo uyumlu URL oluşturulması, özgün fotoğraflara yer verilmesi, mobile uyumlu hale getirilmesi, H1, H2, H3 prensipleri, site içi linkleme ve sayfa yükleme hızının yükseltilmesi içerik girme yöntemleri olarak sıralayabiliriz. Tüm bu yaptıklarınız ile sitenizin temelini oluşturdunuz. Şimdi sıra sitenizin dış SEO iyileştirmesinde.

Dış SEO

Dış SEO, iç SEO çalışması bitmiş bir sitenin sosyal medya platformlarından, sitenin metin veya görseli üzerinden alınan backlinklerin kalitesi ve doğruluğu göze alınarak yapılan çalışmaları içerir. Backlinkler, sitenizin arama motorları tarafından tavsiye edilmesini, öne çıkmasını sağlar. İyi bir backlinkin doğruluğu, çeşidi ve sayısı sonuçlarınızın listelenmesindeki sırayı belirler. Doğru linkleme sizi uzun vadede görünür kılacak, doğru algoritmalar ile unutulmaz olacaksınız. Sitenizi popüler yapacak kısım tam da bu kısım. Backlinkler alınırken popüler mecralar tabi ki ön planda, sosyal medya platformları, video paylaşım siteleri, benzer konuları paylaştığınız siteler, sürekli ve güncel yayınlar, sözlük formatında yayınlar, pdf siteleri ve resim paylaşım siteleri sizin işinizi en iyi görecekler arasında. İyi bir araştırmadan sonra en çok işinize yarayan kaynağı bulun ve linklemelerinizi ona göre hazırlayın. Artık popüler ve görünür olmaya hazırsınız.

Sonuç olarak SEO da başarılı olmanız için, İç SEO ve Dış SEO kurallarına dikkatle uydunuz ve bu aşamayı başarılı bir şekilde tamamladınız. Şimdi baştan itibaren en çok gerekli 3 maddeye birlikte bakalım.  Arama motorlarının sitenizi tam anlamıyla tarayabileceklerinden emin olun, ardından anahtar kavramlar ile optimize edilmiş içerik oluşturmayı sürdürün son olarak geri bağlantı almak için sosyal yardım kullanın. Bu saydığımız 3 madde SEO nun temellerini oluşturuyor. Adım adım ilerleyerek kitlenizi ve arama motorlarını optimizasyonlar sonucunda memnun edebilirsiniz. Farklı kullanım alanları ve şekilleri olan SEO sizi şaşırtmaya devam edecektir. Takipte kalmanız dileğiyle

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir