Mobil SEO ve Voice SEO’yu Duydunuz mu?

Mobil SEO

Web sitenizi iç SEO ve dış SEO kurallarına uygun olarak tasarladınız. Peki ya kullanıcılar mobilden girmeye çalıştıklarında karşılaştıkları manzara web sürümü ile aynı olacak mı? Tüm emekleriniz biranda boşa gidebilir. Görünüm ve vitrinin önemli olduğunu belirtmiştik. Mobil SEO, mobil cihazlarda kullanıcılara konforlu bir deneyim sunmak için site üzerinde yapılan optimizasyonlardır. Peki mobil cihazlar için yapılması gerekenler nelerdir nelere dikkat edilmelidir?

Mobil den girecek kitlenizi ilk karşılayan ve dikkat edilmesi gereken nokta açılış hızı olacaktır. Sayfa açılış hızı ne kadar hızlı olursa kullanıcıların site de kalma sürelerinin o kadar artması muhtemel. Sayfa hızının arttırılması için görsellerin optimize edilmesi, kodların azaltılması, sayfa açılış hızını olumlu yönde etkileyecektir. Ardından gelen 2. Aşama, mobil içi dizaynın kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor olması. Tasarımın dinamik olması, sizlerin web ve mobil sunumlarında kolaylıkla hareket edebilmenizi ve kullanıcıya benzersiz bir deneyim sunmanızı sağlayacaktır. Düşük maliyet ile mobil SEO nuzu kullanılır hale getirebilir, müşterilerinize farklı ortamlarda aynı ses ile ulaşabilirsiniz.

Voice SEO

Ses demişken” Voice SEO” ile daha önce tanıştınız mı? Yeni bir teknoloji olan ve gelecek de artması planlanan SEO nun yeni dalı voice SEO bizi yepyeni bir format ile karşılıyor. Sesli aramalarımızdaki algoritma, arama analizi, web sitelerin görünürlükleri ve daha birçok konu mobil SEO uyumlu akıllı telefonlarınız da. Telefonlarda ki aramaların büyük bir kısmı artık sesli arama ile gerçekleşiyor: Restoran, otel, hava durumu arayışlarımızda ki sıralamanın işleyişine, dikkat etmemiz gereken konulara birlikte bakalım.

Mobil SEO da değindiğimiz gibi içeriğin optimize edilmiş olması önemli, net ve anlaşılır, özellikle konuşma diline yakın formatlarda uzun kuyruklu anahtar kavramlar kullanılması gerekiyor. Sık sorulan sorulara, pratik ve ayrıntılı cevaplar üretmek, basit sorulara ise net ve kısa cevaplar ile karşılık vermek sizi öne çıkarmaya yetecektir. Sıradanlıktan uzaklaşarak ilgi çekici içerikler oluşturmak rakiplerinizin ve Google algoritmasının dikkatini çekmenizi sağlayacak zengin, sağlan web sayfasına kavuşmuş olacaksınız. Zengin içerik demişken, bunu nasıl sağlayabilirim diye düşünecek olursanız şema yöntemi iyi bir çözüm olabilir. Kolay anlaşılır olması ve sesli arama da istenilene kolay ulaşım sağlaması bu yöntemi kullanılır kılıyor. 5N 1K soruları ile dolu olan voice SEO da bu orantı ile sorulara cevap bulmak bunun için de bir SSS sayfası açmanız gerekmektedir. Sayfanız da bu soru zarflarını içeren cevaplar bulundurmalısınız. Sayfanızın yükleme hızının hızlı olmasına dikkat edin, gelişen dünyamızda zaman çok önemli. Sesli aramanın da çıkış noktası tam da bu. En kısa sürede en iyi cevaplara ulaşmak. Gelişen mobil teknoloji ile bu artık mümkün. Sizler de teknolojiye ayak uydurarak SEO nun yeni mecralardaki varlığına adapte olabilirsiniz.

Sonuç

SEO nun farklı ortamlardaki kullanım yöntemlerini de bu sayede öğrenmiş olduk. Bu son yazımızla birlikte sonu gelmeyen SEO dünyasına kendimizce bir son verdik. Global dünyada, sizde fark yaratmak, bu yarışa ortak olmak ve kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunmak istiyorsanız bahsettiğimiz bu kuramlar bütününe uymak zorundasınız. SEO nun büyülü dünyasına hoş geldiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir