SEO Nedir?

SEO Nedir Ne Değildir?

“Search Engine Optimization” olarak nitelendirilen SEO kavramı Türkçe ’ye Arama Motoru optimizasyonu olarak çevrilmiş ve günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. Web sitenizin aramalarda üst sayfalara çıkmasını ne sağlıyor diye soracak olursanız cevabı “SEO çalışmalarıdır. Yönetimin “Elde Et” kısmında yer alan, ilk aşama da müşteriyi pazar ortamına çekmeyi amaçlayan profesyonel çalışmaları içine alır. Yeni Dünya Düzeni’nde işletmelerin görünürlüklerini arttırma hedefleri, elde-et, kazan, ölç, sahip çık formatında ilerleyen bir bütün içinde genişlemeleri, kurum kültürlerinde de bu değerleri benimsemeleri SEO kavramının önemini daha da arttırmıştır. SEO; içerik düzenleme, içerik ekleme, inşa etme gibi konuları ele alan işlemler değildir. Veri pazarlama, web sitesinin optimize edilmesi, görünürlüğünün arttırılması, kitle kontrolü sağlama, rakip analizi ve öne çıkarma işleyişlerini düzenleyen yeni bir kuramdır. Ekonomik olması, reklam gelirlerini azaltması sizlerin de SEO ’yu kullanma amaçlarınızdan biri olabilir ve olmalıdır.  Web sitesinde yapacağınız optimizasyonlar site içi seo ve site dışı seo olmak üzere iki yönlü şekilde incelenmektedir.

Site İçi SEO Nedir?

One Page SEO” (Site içi SEO), web sitesindeki sayfaların, kategorilerin optimize edilmesi arama motorları ile uyumlu hale gelmesi adına uygun içerikler ile donatılmasıdır. Site içinde yapılan düzenleme ve optimizasyonlara one-page SEO denilmektedir. Optimize edilen site içindeki kodlar sayesin de, müşteri sayınızda ve iş potansiyelinizde artış görünür. Site içi SEO  çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:  Alan adı(domain) uygunluğu ve alan adı yaşı, kullanılan sunucunun kalitesi, sitenin yazılımsal altyapısının temiz kod ile yazılması, site ara yüz tasarımının kullanıcı deneyimi tarafından düzenlenmesi, site içeriklerinin güncelliğini koruması, sosyal medya ve benzeri platformların aktive edilmesi, içeriklerin ve görsellerin orijinalliğini koruması, sitenin mobil uyumlu halde olması, site uyumlu IP adresi gibi konuların düzenlenmesi site içi seo için yapılması gerekenler arasındadır.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO nedir diye bakacak olursak; web sitesinin dış kaymaklar tarafından aldığı tavsiye ve referans bağlantıları ile tanıtımlarını kapsadığını görürüz. Link oluşturma, sosyal medya ve site tanıtımları gibi web sitesine ait tüm çalışmalar ve backlink çalışmalarını içine alır. Güvenli web sitesi sonucunda, trafik yoğunluğunun artması ve sitenin arama motoru sıralamalarında görünür hale gelmesi kaçınılmazdır. Site içi çalışmalar da olduğu gibi site dışı çalışmalarda da özgünlük ve faydacılık ön planda yer almaktadır. Off Page SEO çalışmalarında temel amaç, web sitesinin kullanışlı bir site olmasını sağlarken sunduğu güven ilkesi ile sitenin sıralamalarının üste çıkmasını hedefler ve sağlar.

SEO’nun Kullanım Alanları

SEO’ nun kullanım alanlarına geldiğimizde, bizleri büyük bir dijital pazar karşılar. İnternetin günlük ve ekonomik alanda ilerlemesi ile birlikte kullanım alanı genişlemiştir. İşletmelerin büyüklüğü, işlevi, konumu fark etmeksizin her alanda ve her konumda SEO kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Yöneticilerin işlevlerinden ve işletmelerin niteliğinden bağımsız bir kullanım alanı olan SEO, kurumların web sitesi indeksli konumlar arasındaki rekabetten beslenir. Kamu, özel sektör, STK ve farklı türde işletmelere seslenen SEO, her birinde varlığını göstermektedir. Dijital ortamda var olan her URL uzantılı site, belli kurallar ile yönetilir ve gelişir. Kurallara uyanlar, belirli incelemeler doğrultusunda kendisini rakiplerin önüne geçmiş olur. Gerekli incelemeleri yapan “Google” kendisinin belirlediği şartlarına uyduğunuz takdirde sizleri ait olduğunuz konuma otomatik olarak atacağından şüpheniz olmasın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir