SEO Uyumlu Makale Nedir?

Önceki yazımda SEO uyumlu web sitesinin nasıl oluşturulacağından bahsetmişken bu içerikte ise SEO uyumlu makaleler nasıl oluşturulur ve makalenizin ne kadar SEO uyumlu makale olduğunu ve geliştirmeye açık yönlerini öğrenmiş olacaksınız. SEO uyumlu web sitesinin nasıl oluşturulduğu ile ilgili kriterlerin hepsi SEO uyumlu makale için de geçerlidir. SEO uyumlu web sitesi ile SEO uyumlu içeriklerden oluşan makaleler birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Nihayetinde SEO uyumlu içerikleriniz SEO uyumlu makalenizi oluşturur. Aslında SEO uyumlu makale ile ilgili bu yazımda da SEO uyumlu web sitesi ile ilgili yazıyla neredeyse aynı kriterleri taşıyor. Öyleyse yine de SEO uyumlu makale ile ilgili kriterlere de netleşmesi adına yazının devamını da okumakta fayda var.

SEO Uyumlu Makale İçin Neler Gerekli?

Özgün ve Kaliteli İçerik

Oluşturduğunuz makalelerin ve içeriklerin hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap veriyor oluşu ve kaliteli olması çok önemlidir. Çünkü günümüzdeki internet çağında her bilgiye saniyeler içinde ulaşmamıza imkan varken oluşturduğunuz içeriklerin özgün ve kaliteli olmaması hedef kitleniz tarafından içeriklerinizin okunmaması ve rakiplerinizin içeriklerinin okunmasına neden olacaktır. O halde web sitelerinizde neden özgün ve kaliteli içerikler üretmiyorsunuz? Hatta içeriklerinizin uygunluğuna göre fotoğraf, ses dosyası ve videolar eklemek makalenizin doygunluğunu arttırıp daha fazla göze çarpmasını sağlayacaktır. Yine de SEO uyumlu web sitenizde bulunan her içeriğinize fotoğraflar, ses dosyaları ve videolar eklemek içeriğinizin SEO uyumlu makale olmasını olumsuz etkileyebilir. Bu bağlamda SEO uyumlu makalelerinizi oluştururken uyumluluğu ve sade olmaya dikkat edin.

Anahtar Kelimelerin Önemi

SEO uyumlu makalelerde başlığınızın yeterli sayıda kelimelerden ve makalenizin içeriği ile ilgili anahtar kelimelerden oluşmasına özen gösterin. Dijitalleşen dünya ile gerçek dünya yaşantısını çok hızlı şekilde bütünleştirip yaşıyorken çoğumuzun aradığımız bilgilere internetten birkaç dakika içerisinde ulaşıp hayatın akışına hızlı şekilde devam ediyoruz. Bu noktada makalenizin önemli anahtar kelimelerini kalın yapmak hedef kitlenizin web sitenizdeki makalelerinizde gezinirken içeriğinizde daha uzun süre kalmasını ve aradıkları cevabı hızlıca bulmasını sağlayacaktır. Sitemizde bulunan her içerikte de olduğu gibi ana başlık ve sonrasında da alt başlıklar kullanmak hedef kitlenizin aradıklarını ve öğrenmek istediği bilgilere daha hızlı ulaşacaktır ve web sitenizin daha kullanışlı olmasına katkı sağlayacaktır.

Olmazsa Olmaz İç Backlinkler

Web sitenizde bulunan backlinklerin yanı sıra SEO uyumlu makalelerinizde de iç backlinklere yer vermek makaleleriniz için önemli olmakla birlikte ziyaretçilerin sitede kalış süresine de olumlu etki yapacaktır. Web sitenizde bulunan backlinkler, başka içeriklere ulaşmayı kolaylaştırır ve sitenizi ziyaret eden kişilerin ilgi ve meraklarını belirli seviyede tutarak web sitenizde uzun süre kalmalarını ve kişilerin merak ettikleri bilgilere ulaşmasını sağlar. Çünkü önemli hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap vermenizin yanında SEO uyumlu web sitenizde olabildiğince uzun süre kalmasıdır. Bu da sizin web sitenizi rakiplerinizden daha öne çıkartarak Google aramalarda üst sıralara çıkmanızda olumlu etkiler sağlayacaktır.

Sonuç olarak web sitenize uygun olarak SEO uyumlu makale oluşturabilmek için makalelerinizin web sitenizin vermek istediği hizmetin yanı sıra hedef kitlenizin de beklentileri ve aradıkları cevapları içermelidir. Özgün olabilmek adına web sitenizle hiçbir alakası olmayan içerikleri yazmak web sitenizi SEO açısından olumsuz yönde etkileyecektir. SEO uyumlu makalenizde de anahtar kelimelere dikkat etmeniz ve başlıklarınızı da anahtar kelimelerden oluşacak şekilde kısa tutmanızın da SEO uyumlu makalenize olumlu etkisi olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir