SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Bir siteniz var ve fazla etkileşimin olmadığını ve neden “Google aramalar” da üst sıralarda çıkmadığını merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz doğru yerdesiniz ve doğru satırları okuyorsunuz. Web sitenizin neden ön planda olmadığının pek çok nedeni olabilir fakat genel olarak siteniz SEO ile uyumlu olmadığından kaynaklanma olasılığı yüksektir. SEO uyumlu web sitesi demek aslında tamamıyla özgün olmak ve Google’ın koyduğu kurallara uymak demektir. Çünkü dijitalleşen dünyada bilgiye ulaşmak geçmişe göre çok kolaylaştı, geçmişte bilgi aramak için kütüphaneleri kullanırken kütüphanelerin doluluk oranı günümüzde azaldı ve internetin de hayatımıza girmesiyle tek tıkla Google’dan istediğimiz bilgilere ulaşabiliyoruz. İşte tam bu noktada SEO uyumlu web sitelerin önemi artıyor. Bilgiler internette bu kadar fazlayken kopya içerikler her sitede artmaya başladı ve hak ihlali olduğundan dolayı Google bunun önüne geçmek için özgün içerik oluşturmaya yönelik adımlar attı. Google web sitenizde yazdığınız metinde, yüklediğiniz fotoğraflar ve videolara kadar her türlü içeriğin özgün olup olmadığını denetliyor. Bu bağlamda, özgün olmak ve içeriklerinizin başkaları tarafından kopyalanması adına koruma işini Google iyi yönetiyor.

SEO’da Uyumluluk Kriterleri

SEO uyumlu web site nasıl olmalı ile ilgili başka bir örnek vermek gerekirse, bir şehirde kuaför işletiyorsunuz ve bununla ilgili web siteniz var. Müşteriler kuaförleri Google’da ararken muhtemelen “X şehri kuaförler” yazıp bakacaktır. O halde sizin web sitenizin buna benzer aramalarda üst sıralarda gözükmesi için web sitenizin içeriği ve müşterilerinizin ne gibi Google araması yapıp bakacağına dair tahminlerde bulunun ve içeriklerinizdeki başlıkları bu anahtar kelimelerle oluşturmaya özen gösterin.

Diğer bir husus, içeriklerinize eklediğiniz fotoğrafların boyutunun fazla olmaması çünkü boyut arttıkça tarayıcının web sitenizdeki fotoğrafları yükleme esnasında geçen zaman artıyor ve ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin siteye girişi zorlanıyor. Google, fotoğrafların ve videoların boyutunun sıkıştırılmış ve az olmasına önem veriyor ve SEO uyumlu web sitelerinde içeriklerin boyutu azdır. Yani web sitenizin hızlı yükleniyor oluşu hedef kitlenizi web sitenizde tutma sürenizi uzatır ve bunun için fotoğraflarınızın boyutunu sıkıştırmak için Google’da siteler mevcuttur.

Fotoğraflardan ve görünürlükten bahsetmişken web sitenizin mobil ile de uyumlu olması çok önemlidir. Bazı web sitelere giriş yaptığınızda masaüstü görünümde gezinirsiniz. Hâlbuki web sitenizin mobil uyumlu olması telefondan ya da tabletten sitenize giriş yapmak daha kolay olup hedef kitlenizin web sitenizde gezinmesi kolaylaşacaktır. Zaten akıllı telefonlar ve tabletleri gün içerisinde çok sık kullanıyorken web sitelerinin mobil görünümde uyumlu olmaması web sitesi sahiplerinin aleyhine olacaktır.

SEO Uyumluluğu Tek Kriter Mi?

Web sitenizin üst sıralarda olmasının sağlayan tek kriterin web sitenizin SEO ile uyumlu olması değildir. Sizin sektörünüzde ve hizmet verdiğiniz alanda yer alan pek çok rakibiniz olduğunu ve onların da sizler gibi bu kriterlere uyacağını unutmayın. Bu noktada, web sitenizi tanıtmak için yaptığınız reklam, içeriklerinizin kalitesi, hedef kitlenizin ihtiyaçlarının karşılanıyor olup olmadığı gibi dış etkenler web sitenizin üst sıralarda olma olasılığını etkiler. Yine de SEO uyumlu web sitesi oluşturup hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap veriyor olmak ve kaliteli ve özgün içerikler üretmek sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Her gün gelişen ve değişen dijital dünyada Google’ın SEO uyumlu web sitelerinde olması gereken niteliklere sahip olmak web sitenizi olduğundan daha güncel, değişimlere uyumlu ve yeniliklere açık bir web sitesi haline dönüştürecektir.

Tüm anlattıklarımı özetlemek gerekirse, web siteniz için sade, anlaşılır ve göze çarpan site oluşturmak için içeriklerinizin özgün olmasına dikkat edin ve Google’ın size sunduğu nimetlerden yararlanın. Buna ek olarak web sitenizin içeriklerini çeşitlendirirken kendinizi ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yerine koymak web sitenize olumlu etki edecektir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz gibi düşünün ve sitenizi hedef kitlenizin istekleri ve sunmak istediğiniz hizmetle entegre edin. Sevgiyle kalın, sağlıcakla!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir